Easykart & KGP Grand Final Castelletto di Branduzzo 2016

Easykart & KGP Grand Final se koná již patnáctým rokem vždy na začátku října a jedná se o nejdůležitější závod projektu Easykart a KGP v Itálii a i pro další státy (Česká republika, Rakousko, Polsko, Maďarsko, Rusko,…). Na startu se vždy sejde nad 200 jezdců z kategorií Easy 50, 60, 100, 125 a KGP DD, Shifter. Závody se konají již od čtvrtka, který je vyhrazen tréninkům a seznámením s tratí pro piloty. Pátek pokračuje tréninky a končí Měřenými tréninky. Sobota je vyhrazena tzv. Kvalifikačním rozjížďkám, kdy se rozhodne jak se bude startovat do Prefinále (součet trestných bodů z Kvalifikace a dvou rozjížděk), které je v neděli, a v něm se zase rozhodne finální startovní pozice (podle toho jak se umístíte) do závěrečného Velkého finále.

Pro naše jezdce to byl úspěšný týden, už od čtvrtka jsme se neztratili, ale bylo pro všechny velmi složité si zvyknout na to, že tratě v Itálii jsou více „nagumované“, generují tedy více gripu a musí se tomu přizpůsobit jízdní styl. Například s SHIFTERem můžete do zatáčky podstatně rychleji „nalítnout“, protože Vás  guma na trati podrží a neklouznete.
V pátek v měřeném tréninku Easy60 skvěle zajel náš Josef Knopp, když skončil ze 42 jezdců, kde jede i Světová špička, na šestém místě! Adam Kowalski dojel v Kvalifikaci taky na skvělém osmém místě. Následován Martinem Antošem na jedenáctém místě, Karlem Kováčem na dvacáté pozici, Michele Jandovou na třicáté pozici, Jirkou Skopalíkem na 34. místě a Melanií Klausovou na 39. místě. V Easy100 také skvělé, Terka Bábičková skončila ze 32 jezdců na pátém místě! Michalu Pražákovi se bohužel přesto, že v tréninkách jezdil skvěle, a jeden trénink i vyhrál, tak v kvalifikace skončil na 23. místě nasledujíc Honzou Wagenknechtem. V KGP Shifter už to tak skvělé nebylo, když Dominik Javůrek skončil na posledním místě po technických problémech…
V sobotu v rozjíždkách zase nejvíce zářil Adam Kowalski a vybojoval si start do Prefinále ze druhého místa, Josef Knopp si také velmi polepšil a do Prefinále startoval ze čtvrté pozice.Martin Antoš z 13. místa, Karel Kováč zase z 19. pozice, Michelle Jandová z 24. místa, Jirka Skopalík ze 26. místa a Melanie Klausová z 37. místa. V Easy100 si Terka Bábičková polepšila ještě o jedno místo polepšila, Jan Wagenknecht do Prefinále startoval z 23. místa a Michal Pražák bohužel po technických problémech až z 29. místa. Dominik Javůrek si zlepšil po kvalifikaci náladu, kdy v 1. rozjíždce dojel šestý a v 2. rozjíždce dokonce třetí, suma sumárum startoval do Prefinále z pátého místa.
Pro Easy60 se Prefinále nejelo, kvůli množství jezdců a podle výsledků z rozjížděk byli rozděleny do FINAL B a FINAL A. Pět nejrychlejších jezdců z finále B postupovalo do Finále A. Ve finále B skončila na hezkém sedmém místě Melanie Klausová. V Prefinále Easy100 nejlépe dopadlo pro Terku, kdy si ještě polepšila a dojela na druhém místě! Michal Pražák zamakal a dojel na 16. místě, Jan Wagenknecht skončil na 23. pozici. Pro Dominika bylo Prefinále nešťastné, čtyři kola před koncem se mu z čtvrtého místa zadřel motor a musel odstoupit…
V Finale A bravurní jízdou zvítězil Adam Kowalski!! Svým soupeřům nedal šanci a na konci se mohl těšit z náskoku pár vteřin. Josef Knopp, přes drobné chybičky, dojel na parádním třetím místě! Martin Antoš skončil šestý, Jirka Skopalík na krásném patnáctém místě, následujíc šestnáctou Michelle Jandovou a devatenáctým Karlem Kováčem. V Easy100 dojela po úporných bojích na třetím místě Terka Bábičková! Michal Pražák se zase nechtěl nechat zahanbit a předjížděl, co to dalo, po své snaze dojel na moc hezkém  osmém místě. Honza Wagenknecht skončil dvacátý a dle jeho slov si odváží spoustu zkušeností do dalšího roku. V KGP Shifter Dominik po debaklu v Prefinále startoval z předposlední pozice, ale také se nechtěl vzdát a vyjel si páté (ještě) pohárové místo.
Všem jezdcům jménem Spirit Racing gratulujeme k dosaženým výsledkům!

Fotografie čerpány od pana Josefa Kališe (Easykart.cz Motokary.cz)